15 شغل مناسب افراد درونگرا که شما را راضی نگه خواهند داشت.

اگر به عنوان یک فرد درونگرا در میان آگهی‌های استخدامی جست‌و‌جو کرده باشید احتمالا با تعداد زیادی از آگهی‌های برخورد کرده اید که به دنبال فردی با روابط اجتماعی خوب هستند. کسی که بتواند به راحتی با دیگران صمیمی شود و ابراز وجود کند. احتمالا زمانی که تصمیم گرفته‌اید برای یک مصاحبه شغلی بروید حتی اگر در آگهی مورد نظر چیزی درباره‌ی روابط اجتماعی قید نشده باشد دوستان و خانواده به شما توصیه می‌کنند که خودتان را به خوبی به کارفرما نشان دهید و تظاهر کنید که فردی خوش صحبت و اجتماعی هستید. این توصیه‌ها به جای اینکه به شما کمک کنند فشار و استرس بیشتری به شما وارد می‌کنند. آن‌ها از شما می‌خواهند چیزی را به نمایش بگذارید که شما احساس می‌کنید در آن مهارت زیادی ندارید و همین در شما اضطرابی ایجاد می‌کند که می‌تواند روی شما نتیجه‌ی بگذارد. خبر خوب این است که مجبور نیستید تظاهر کنید. شغل‌های خوبی برای افراد درونگرا وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد در عین حال که خودتان هستید پیشرفت کنید و از توانایی‌های ارزشمند درونی‌تان استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم درباره‌ی شغل‌های مناسب افراد درونگرا با شما صحبت کنیم.

درونگرایی چیست و افراد درونگرا چه ویژگی‌هایی دارند.

یک فرد درونگرا فردی است که برای عمق روابط خود بیشتر از تعداد افرادی که با آن‌ها ارتباط دارد ارزش قائل است. او ترجیح می‌دهد که در هر زمانی با تعداد افراد معدودی ارتباط داشته باشد ولی ارتباط او با آن‌ها معنا دار باشد. او از تنهایی و فعالیت‌های آرام لذت می‌برد. معمولا پاداش‌های بیرونی کمتر باعث ایجاد انگیزه در فرد درونگرا می‌شوند و او انگیزه‌ی خودش را بیشتر از عوامل درونی می‌گیرد.

یک فرد درونگرا ترجیح می‌دهد به جای اینکه با دیگران کار کند کار خودش را به صورت انفرادی انجام می‌دهد. این مسئله به او اجازه می‌دهد که بهتر تمرکز کند و کارش را با کیفیت بیشتری انجام بدهد. فرد درونگرا شنونده‌ی خوبی است و مهارت‌های گوش دادن او در بعضی مشاغل بسیار ارزشمند است. یک فرد درونگرا علاقه‌ای ندارد که مرکز توجه باشد و بیشتر از تفکر و تجزیه و تحلیل مسائل مختلف لذت می‌برد.

شما چه نوع شخصیت درونگرایی دارید؟

درونگرایی یک تعریف کلی است اما هر فرد درونگرا با دیگران متفاوت است. جاناتان چیک یک روانشناس و محقق است که درونگرایی را به چهار نوع تقسیم می‌کند. اینکه بدانید شما چه نوع درونگرایی هستید باعث می‌شود که نقاط قوت و حساسیت‌های خاص خود را بهتر بشناسید. این شناخت به شما کمک می‌کند که شغل و محیط کار خود را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید.

  1. درونگرای اجتماعی: درونگراهای اجتماعی خجالتی نیستند و اضطراب اجتماعی ندارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای گروه‌های بزرگ با گروه‌های کوچک‌‌تر معاشرت کنند. زمانی که برنامه‌ای لغو می‌شود ناراحت نمی‌شوند و به آن به چشم یک فرصت نگاه می‌کنند.
  2. درونگرای مضطرب : درونگرایان مضطرب به مهارت‌های اجتماعی خودشان اطمینان ندارند و زمانی که دیگران در اطراف آن‌ها هستند احساس اضطراب و ناامنی می‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که تنها باشند اما حتی در تنهایی هم گذشته را در ذهن خود مرور و رفتارشان را موشکافی می‌کنند.
  3. درونگرای متفکر: این افراد تمایل دارند که خودشان را در یک دنیای خیالی غرق کنند و زمانی که در این حالت هستند می‌توانند با سرعت بالایی ایده‌‌پردازی کنند. آن‌ها برعکس درونگرایان اجتماعی و مضطرب از کار تیمی استقبال می‌کنند و معمولا با برونگراها اشتباه گرفته می‌شوند.
  4. درونگرای خویشتن‌دار: معمولا آرام هستند و به نظر می‌رسد که سعی می‌کنند از دیگران فاصله بگیرند. ترجیح می‌دهند قبل از صحبت کردن به خوبی فکر کنند و در انجام کارها کند عمل می‌کنند.

شما به عنوان یک درونگرا ممکن است ترکیبی از دو نوع درونگرایی را در خودتان داشته باشید.

شغل‌های مناسب افراد درونگرا

۱-     عکاس

درونگراها معمولا نگاه متفاوتی به دنیا دارند. این چشم انداز منحصر به فرد می‌تواند از آن‌ها یک عکاس عالی بسازد و به آن‌ها این فرصت را می‌دهد که دنیا را از زاویه‌ی نگاه خودشان به دیگران نشان دهند.

شما به عنوان یک عکاس می‌توانید برای یک شرکت یا کسب و کار بزرگ کار کنید. این روزها افراد زیادی به فردی نیاز دارند که از محصولات آن‌ها برای سایت یا شبکه‌های اجتماعی عکاسی کند. شما همچنین می‌توانید به طور مستقل کار کنید نیازی نیست که  آتلیه داشته باشید  می‌توانید عکاس فضای باز شوید و از افراد در طبیعت یا خیابان عکاسی کنید.

۲-     طراح گرافیک، یک شغل مناسب افراد درونگرای خلاق

طراحی گرافیک یک مسیر شغلی خاص برای درونگراهایی است که خلاق هستند. در این موقعیت شما با مشتری ارتباط برقرار می‌کنید و آن چیزی را که به دنبال آن هستند به آن‌ها تحویل می‌دهید اما کار طراحی به طور مستقل انجام می‌شود. در این شغل شما با داشتن نمونه‌ کارهای خوب می‌توانید مشتریان زیادی پیدا کنید. حدود یک سوم طراحان گرافیک در منزل کار می‌کنند.

۳-     ادیتور و تدوینگر ویدیو

 یک تدوینگر فیلم از نرم افزارهای ویرایشگر فیلم استفاده می‌کند تا بخش‌های مختلف یک فیلم را به هم وصل کند و بر روی آن‌ها موسیقی یا افکت قرار بدهد. او با مجموعه‌ای کوچکی از افراد مثل فیلمبردار یا دستیار تدوین ارتباط دارد و بیشتر کار خود را با کامپیوتر و به تنهایی انجام می‌دهد.

یک تدوینگر ویدیو ممکن است فیلم، تبلیغات، مستندها، موزیک ویدیو و ویدیوی شبکه‌های اجتماعی را ویرایش کند.

۴-     حسابدار

حسابداری یک شغل عالی برای افراد درونگرایی است که به کار کردن با اعداد علاقه دارند. یک حسابدار معمولا زمان زیادی را در اتاق خودش صرف سازماندهی و تجزیه و تحلیل اعداد و اطلاعات مالی می‌کند. تنها تعامل اجتماعی یک حسابدار گفتگو با سرپرست یا مشتری در بعضی از موارد است. حسابداری همچین یک شغل پرتقاضاست که امنیت مالی مناسبی دارد.

۵-     نویسندگی، شغل مناسب افراد درونگرای خیال پرداز

افراد درونگرا به دنبال تنهایی و سکوت هستند و ترجیح می‌دهند که با افکار خود تنها بمانند. آن‌ها همچنین تمایل دارند که در ذهن خود داستان بسازند. این استعداد درونگراها به نویسندگانی عالی تبدیل می‌کند.

جان گرین نویسنده‌ی کتاب خطای ستارگان بخت ما می‌گوید: نویسندگی شغلی برای افراد درونگراست که می‌خواهند برای شما داستانی تعریف کنند، اما نمی‌خواهند وقت تعریف کردن آن به چشم‌هایتان نگاه کنند.

۶-     تولید کننده محتوا

یک تولید کننده‌ی محتوا برای ساعت‌های طولانی پشت کامپیوتر می‌نشیند. در مورد موضوعات مختلف تحقیق می‌کند و درباره آن‌ها می‌نویسد. تا زمانی که او پست‌ها و نوشته‌های خودش را در یک مهلت مشخص به پایان می‌رساند، مهم نیست که کجا یا چه زمانی آن‌ها را می‌نویسد.

یک تولید کننده محتوا در مقایسه با یک نویسنده سنتی مطالبی را می‌نویسد که باید اصول فنی در آن‌ها رعایت شود و به خلاقیت کمتری نیاز دارد اما کار آسان‌تری در پیش دارد و درآمدش را زودتر دریافت می‌کند. تولید کنندگان محتوا معمولا نیازی به ملاقات حضوری با مشتریان خود ندارند و حتی می‌توانند از راه دور کار و در منزل کار کنند.

۷-     مدیر محتوا و متخصص سئو

زمانی که یک تولید کننده‌ی محتوا پیشرفت کند، می تواند به یک مدیر محتوا تبدیل شود. وظیفه‌ی یک مدیر محتوا طراحی تقویم و استراتژی محتوا و اطمینان از این موضوع است که همه‌ی مطالب نوشته شده با اهداف تجاری شرکت همراستا هستند. او معمولا بر کار نویسندگان محتوا نظارت می‌کند.

مدیر محتوا همچنین درباره‌ی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار تحقیق می‌کند تا مطمئن شود که صفحات وب شرکت در نتایج جست‌وجوی گوگل ظاهر می‌شود.

۸-     مترجم

درونگرایانی که به یک زبان دوم تسلط دارند می‌توانند به عنوان مترجم کار کنند. آن‌ها می‌توانند مترجم کتاب‌های چاپی باشند یا در یک دارالترجمه اسناد و مدارک را ترجمه کنند. همچنین بعضی از وب‌ سایت‌ها به جای تولید کننده‌ی محتوا به دنبال مترجم هستند.

۹-     مدیر شبکه‌های اجتماعی

مدیران شبکه‌های اجتماعی بازاریاب‌های دیجیتالی هستند که شبکه‌های اجتماعی شرکت را مدیریت می‌کنند. پست‌ها را طراحی می‌کنند و برای آن‌ها کپشن‌های جذاب می‌نویسند تا مشتری‌ها را به خرید ترغیب کنند. به نظرات و سوالات مشتریان و فالورها به طور آنلاین پاسخ می‌دهند. آن‌ها عملکرد شرکت را در شبکه‌های اجتماعی تجزیه و تحلیل می‌کنند و کمپین‌های تبلیغاتی را راه‌اندازی و اجرا می‌کنند.

مدیر شبکه‌های اجتماعی مجبور نیست با مشتری‌ها به طور مستقیم در ارتباط باشد و فقط با کارفرما و همکاران خود به طور مستقیم یا از راه دور در ارتباط است. به همین دلیل مدیریت شبکه های اجتماعی یک شغل مناسب برای افراد درونگرا است.

۱۰- روانشناس/ درمانگر، شغل مناسب افراد درونگرای دلسوز

روانشناس‌ها و درمانگرها با مراجعان و بیمارها ارتباط دارند، اما این کار را از طریق گوش دادن فعال و همدلی با چالش‌های دیگران انجام می‌دهند. افراد درونگرا معمولا افراد حساس و دلسوزی هستند که توانایی همدلی و مهارت گوش دادن بالایی دارند و همین باعث می‌شود که به یک درمانگر موفق تبدیل شوند.

۱۱- متخصص رادیولوژی

یک متخصص رادیولوژی تعامل زیادی با انسان‌ها ندارد و در پشت صحنه کار می‌کند. او تصاویر رادیولوژی، سی تی اسکن و MRI را بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کند و برای آن‌ها گزارش‌های تشخیصی می‌نویسد. متخصص رادیولوژی بیشتر روز را به تنهایی سپری می‌کند و به همین شغل مناسبی برای افراد درونگرا محسوب می‌شود. هر چند متخصص رادیولوژی شدن کار ساده‌ای نیست و به بیشتر از یک دهه تخصیلات عالی نیاز دارد اما حقوق و مزایای مناسبی هم دارد.

 

۱۲- توسعه دهنده نرم افزار

افراد درونگرایی که عاشق کامپیوتر و فناوری هستند و ساعات زیادی از روز را پشت مانیتور می‌نشینند، می‌توانند با انتخاب شغل توسعه‌ی نرم افزار حقوق و مزایای قابل توجهی به دست بیاورند. توسعه‌ دهندگان نرم افزار برنامه‌های نرم افزاری را طراحی و کد‌نویسی می‌کنند. نرم افزار‌ها را آزمایش می‌کنند و ارتقا می‌دهند.

توسعه دهندگان نرم افزار بیشتر ساعات کاری خود را به تنهایی سپری می کنند. آن‌ها گاهی با مشتری‌ها یا همکاران خود ملاقات می‌کنند تا درباره‌ی نیازهای نرم افزار ، طراحی گرافیک ، به روزرسانی یا نگهداری آن  صحبت کنند.

۱۳-  پژوهشگر

یک پژوهشگر بیشتر وقت خود را صرف تحقیق، جمع آوری نتایج و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای رسیدن به یک نتیجه خاص، می‌کند. پژوهشگرها تعامل اجتماعی کمی با دیگران دارند و افرادی صبور، کنجکاو و دقیق هستند که مهارت‌های نوشتاری بالایی دارند، این‌ همان ویژگی‌هایی است که بسیاری از افراد درونگرا را توصیف می‌کند. یک پژوهشگر ممکن است برای دولت، موسسات آموزشی و تحقیقاتی و یا یک سازمان خصوصی کار کند.

۱۴- کتابدار، یک شغل آرام و مناسب برای افراد درونگرا

یک کتابدار به بازدید کننده‌ها کمک می‌کند تا کتاب‌های مورد نظرشان را پیدا کنند. فهرست کتاب‌ها و نشریات را تهیه و آن‌ها را به روز رسانی می‌کند و بر بودجه‌ی کتابخانه نظارت می‌کند.

کتابخانه محل آرامی است که افراد درونگرا به خود جذب می‌کند. در یک مطالعه که بر روی ۱۶۰۰ کتابدار انجام شد، مشخص شد که ۶۰ درصد کتابدارها درونگرا هستند.

۱۵- سر آشپز

یک شغل مناسب دیگر برای افراد درونگرا سرآشپزی هتل یا رستوران است. یک سرآشپز منوی غذا را تهیه می‌کند و بر کار سایر آشپزها و کارکنان نظارت می‌کند تا مطمئن شود که غذای تهیه شده کیفیت و استاندارهای لازم را دارد. هدف او جلب رضایت مشتری‌هاست اما این کار را در پشت دیوارهای امن آشپزخانه‌ انجام می‌دهد.

جمع بندی: شغل مناسب افراد درونگرا

در این مقاله به معرفی شغل‌های مناسب افراد درونگرا پرداختیم. تعاملات اجتماعی انرژی افراد درونگرا را تخلیه می‌کند. پس مهم است که به عنوان یک فرد درونگرا شغلی داشته باشید که  به تعامل اجتماعی محدودی نیاز دارد و به شما این امکان را می‌دهد که به صورت مستقل کار کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که درونگرایی به معنی این نیست که شما فرصت‌های شغلی کمتری در اختیار دارید. همچنین درونگرایی لزوما به معنی خجالتی بودن نیست. فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد که درونگراها از آن‌ها لذت می‌برند اما افراد خجالتی از آن‌ها دوری می‌کنند. در واقع ممکن است شما یک درونگرای مضطرب باشید. در این حالت بهتر است روی ترس‌ها، اضطراب‌ها و مهارت‌های برقراری ارتباط خود کار کنید تا بتوانید شغل مناسبی پیدا کنید و به رشد و شکوفایی برسید.

همچنین بخوانید: ۵ آزمون شغلی که برای شاغل شدن نباید نادیده گرفته شوند

دیدگاه شما چیست؟